تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

مواجهه با اشعه خطر مشکلات مربوط به سلامت کادر پزشکي را افزايش مي دهد.

  سلامت و ايمنی بيمار کليد اوليه هر نوع مراقبت سلامت محسوب می شود.

  اما وفتی پای تصويربرداری پزشکی به ميان می آيد مطالعات اخير توصيه می کند که بايد تمرکز روی حفاظت از سلامت کادر درمان بيشتر شود.

  يافته محققان حاکي از آن است که کادر درماني که پروسيجرهاي قلبي را از طريق فلوروسکوپي انجام مي دهند در معرض ريسک بالايي از مشکلات ارتوپدي و کاتاراکت، ضايعات پوستي و سرطان ها هستند.

  کاردیولوژیست ها در معرض بالاترین خطر مشکلات سلامت ناشی از مواجهه با اشعه هستند. محققان به این نتیجه رسیده اند که کادر درمانی که پروسیجرهای قلب را با دستگاه فلوروسکوپی انجام می دهند ریسک ایجاد مشکلات اورتوپدی،کاتاراکت(آب مروارید)و ضایعات پوسنی در آنها بالا است.

  سرپرست گروه مطالعه دکتر ماریا گرازیا آندریاس مدیر گروه ژنتیک و اپیدمیولوژی مولکولی موسسه ملی شورای پژوهش از فیزیولوژی بالینی در پیزای ایتالیاو همکارانش یافته های خود را در مجله ی گردش خون با عنوان مداخلات قلبی عروقی منتشر کرده است.

   

  فلوروسکوپی نوعی تصویربرداری پزشکی است که در آن از اشعه ایکس به طور پیوسته برای مشاهده تصاویر قسمت های خاصی از بدن به طور همزمان با پرتودهی استفاده می شود.

  فلوروسکوپی تکنیکی که برای تعدادی از پروسیجرهای قلب کاربرد دارد مانند آنژیوگرافی شریان کرونری که برای نشان دادن شرایط قلب استفاده می شود و آنژیوپلاستی شریان کرونری که برای برطرف کردن گرفتگی و تنگی شریان ها استفاده می شود.

   

  این پروسیجرها در بیمارستان های قلب که بخش کاتتریزیشن قلب (آنژیوگرافی قلب) دارند توسط کاردیولوژیست ها(متخصص قلب) و الکتروفیزیولوژیست ها انجام می شوند در نتیجه این افراد در معرض بیشترین مقدار اشعه ناشی از فلوروسکوپی قرار دارند.

   

  همچنین افرادی که در بخش آنژیوگرافی قلب کارمی کنند مانند پزشکان، پرستاران و تکنسین های رادیولوژی در معرض اشعه هستند.

  دکتر آندریاس تاکید می کند که در مقایسه با سایر روش های استفاده از اشعه ایکس در روش هایی که تحت گاید (با استفاده از) فلوروسکوپی انجام می شوند، کادر درمانی بیشترین اشعه را دریافت می کنند.

   

  کاردیولوژیست هایی که اعمال مداخله ای را انجام می دهند و الکتروفیزیولوژیست ها سالیانه دو تا سه برابر بیشتر از رادیولوژیست ها در معرض اشعه هستند. زیرا به منبع اشعه نزدیکتر هستند و در کنار بیمار در معرض اشعه قرار می گیرند.در حالیکه  رادیولوژیست معمولا در معرض مستقیم اشعه نیست و پشت سپر حفاظتی قرار دارد.

  دکتر آندریاسی می گوید کاردیولوزیست ها و الکتروفیزیولوژیست ها سالانه 5 میلی سیورت اشعه دریافت می کنند. میلی سیورت مقدار اشعه ای است که جذب بدن انسان می شود.

  این به معنی آن است که کسی که 30 سال کار کند 50 تا 200 میلی سیورت معادل 2500 تا 10000 رادیوگرافی قفسه سینه اشعه دریافت می کند. سوالی که در اینجا مطرح می شود آن است که این مقدار اشعه چه تاثیری روی سلامت خواهد گذاشت.

  محققان 746 نفر از کارکنان کادر درمانی را مورد بررسی قرار دادند که از این تعداد 466 نفر در بخش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی قلب به طور میانگین ده سال سابقه فعالیت داشتند.و 280 نفر دیگر با اشعه سر و کار نداشتند.

   

  در فلوروسکوپی؛ اشعه ایکس از میان بدن عبور می کند و تصویر بروی یک صفحه نمایش فلوروسنت نشان داده می شود.

  به بیمار ماده کنتراست داده می شود تا اندام های داخلی روی اسکرین قابل مشاهده شوند. فلوروسکوپی بیمار را تحت تابش اشعه یونیزان قرار می دهد و این مقدار اشعه بستگی به نوع پروسیجری دارد که انجام می شود.

   

  در مقایسه با کارکنانی که در کت لب (بخش کاتتریزاسیون) کار نمی کنند.برای کادر درمانی در بخش کاتتریزاسیون 7.1 برابر خطر مشکلات کمر، گردن و زانو بیشتر است. 6.3 برابر خطر آب مروارید و 2.8 برابر خطر ضایعات پوستی بیشتر است.

  اشخاصی که حداقل 16 سال در بخش کتتریزاسیون کار کرده باشند در معرض بالاترین خطر موارد یاد شده قرار دارند همچنین ریسک ایجاد سرطان در این افراد سه برابر سایر افراد شاغل در بخش های درمانی می باشد. همچنین این افراد دارای فشار خون بالا و کلسترول بالا بودند.

  دکتر آندریاسی اضافه می کند: متاسفانه کاردیولوژیست ها توجه کمی به حفاظت خود در برابر اشعه دارند. تحقیقات اخیر نشان داده است که استفاده از روپوش سربی، عینک سربی و شیلد تیروئید  توسط تعداد زیادی از کاردیولوژیست ها نادیده گرفته می شود.

   

  نويسنده:هونور وايت من

   

  منبع :مديکال نيوز تودی

   


  این مطلب تا کنون 55 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : اشعه ,معرض ,کادر ,فلوروسکوپی ,برابر ,سلامت ,مقدار اشعه ,کادر درمانی ,اشعه ایکس ,میلی سیورت ,معرض اشعه ,
  مواجهه با اشعه خطر مشکلات مربوط به سلامت کادر پزشکي را افزايش مي دهد.

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 28 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر